CKD Freezer 12V/24V DC 208L Fridge Deep Chest Solar Freezers Wine Mini Fridge Commercial Refrigerator for Home Cooler Deep Chest Freezer
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts |
| Warranty: | 3 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
R&D Capabilities
ODM Services
OEM Services
Full Customization
The supplier has 4 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides ODM services
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (17)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BD/BC-208
- Capacity
- 201-250L
- Door Number
- Single Door
- Type
- Chest/Deep Freezer
- Door Type
- Folding Door
- Power Source
- Solar
- Temperature Control
- Digital Temperature
- Temperature Type
- Single-temperature
- Defrost Type
- Manual Defrost
- Function
- Freezing
- Certification
- CE
- Refrigerant
- R134A
- Input Voltage
- DC 12V/24V ; AC by Adaptor
- Consumption
- 85W
- Temperature
- ≤-18℃ Freezer
- Foaming Material
- G-Pentane, CFC Free
- Temperature Controller
- Mechanical or Digital for Optional
- Guarantee
- Machine : 1 Year ; Compressor : 3 Years
- Model
- Bd/Bc-208
- Transport Package
- Standard Export Carton
- Specification
- 906*555*834 mm
- Trademark
- JUKA
- Origin
- China
- HS Code
- 8418302900
- Production Capacity
- 10000 Pieces / Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 94.60cm * 58.00cm * 88.50cm
- Package Gross Weight
- 39.000kg
Product Description
12V/24V DC 208 liters solar freezer deep chest freezer single temperature
| Model | BD/BC-208 |
| Net Capacity | 208L |
| Temperature | ≤ -18ºC freezer |
| Compressor | Exterior rotor structure |
| Refrigerant | R134a |
| Input Voltage | DC 12V/24V ; AC by Adaptor |
| Consumption | 85W |
| Foaming Material | G-pentane, CFC free |
| Temperature controller | Mechanical or Digital for optional |
| Product Size | 906*555*834mm |
| Packing size | 943*577*882 mm |
| N.W./G.W. | 39/42 kg |
| Qty/40HQ | 148 PCS |
| Guarantee time | Quality of machine : 1 year Quality of compressor : 3 years |
| Outside Condenser, with lock & key, inner glass door | |




FAQ
1.How did freezer work by solar power?
Solar panels charges batteries, and freezer get power from batteries.
2.How long can charge battery fully?
5 hours by electric, 10 hours under the strong sunshine.
3.Can I run these appliances by AC power?
Yes,you can.When you need it work with AC power,you can tell us in advance,we will match the adaptor for you.
4.What about your payment?
For sample,100% T/T in advance.
For container,30% T/T as deposit,70% T/T before the shipment.
5.What about your delivery?
Normally,it is about 25-30days.If your goods have specific requirements,it needs to confirm with us,thanks.
6.How long about your warranty?
1 year for whole machine,3 years for compressor.
7.May I order samples for test?
Yes,samples are available, sample price should be high 10% than container.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- solar chest freezer
- single temperature foaming door solar chest freezer
- CKD Freezer 12V/24V DC 208L Fridge Deep Chest Solar Freezers Wine Mini Fridge Commercial Refrigerator for Home Cooler Deep Chest Freezer
Related Categories
Hot Searches
More