|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts |
| Warranty: | 1year for Whole Unit;3 Years for Compressor |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Features:
★The refrigerator is situated on the bottom and the freezer on the top and is ideal for both residential and business customers
★This unit has ample room for food storage with no compromise to efficiency. It provides cooling refrigeration storage compared to the freezing compartment.
★High-quality construction provides excellent reliability and long life.
★Save on costs with DC refrigerators and freezers.
★These high-efficiency refrigerators and freezers have exceptionally low energy consumption requiring smaller, less expensive power systems and low operating expense. 


| Total Capacity | 218L 7.6 Cu.ft |
| Capacity of Cooling Cabinet | 173L 6.0 Cu.ft |
| Capacity of Freezer Cabinet | 45L 1.6 Cu.ft |
| Temperature Range Cooling | 0~10 degree for fridge, 32°F - 50°F |
| Temperature Range Freezing |
<=-18 degree for freezer up to -0.4ºF |
| Input Voltage | 12/24V |
| Refrigerant | R134a/600a |
| Power Consumption | 81 W |
| Defrost | Manual |
| External Dimensions | 550*570*1395 21-21/32 x 22-29/64 x 54-59/64 IN |
| Net Weight | 45kg 88.2LB |
| Type of Compressor | DC |