Bcd-108 Small Volume 12V Double Doors Top Freezer Solar Refrigerator
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Capacity: | 108L |
| Door: | Double Doors |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
R&D Capabilities
ODM Services
OEM Services
Full Customization
The supplier has 4 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides ODM services
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (17)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BCD-108
- Installation
- Mini/Portable
- Type
- Top-Freezer
- Power Source
- Solar
- Material
- Stainless Steel
- Temperature Type
- Double-Temperature
- Defrost Type
- Manual Defrost
- Climate Type
- ST
- Certification
- CE, CB
- Refrigerant
- R134A
- Input Voltage
- DC 12V/24V ; AC by Adaptor
- Consumption
- 60W
- Temperature
- 1~10ºC Fridge ; ≤ -18ºC Freezer
- Foaming Material
- G-Pentane, CFC Free
- Temperature Controller
- Mechanical
- Guarantee
- Machine : 1 Year ; Compressor : 3 Years
- Net Capacity (Fridge/Freezer)
- 66L+42L
- Transport Package
- Standard Export Carton
- Specification
- 450*460*1250 mm
- Trademark
- JUKA
- Origin
- China
- HS Code
- 8418211000
- Production Capacity
- 10000 Pieces / Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 50.00cm * 54.00cm * 116.00cm
- Package Gross Weight
- 31.000kg
Product Description
BCD-108 small volume 12v double doors top freezer solar refrigerator
| Model | BCD-108 |
| Net Capacity | 108L |
| Net Capacity (Fridge/Freezer) | 66L+42L |
| Temperature | 1~10ºC for fridge ; ≤ -18ºC for freezer |
| Compressor | Exterior rotor structure |
| Refrigerant | R134a |
| Input Voltage | DC 12V/24V; AC by Adaptor |
| Consumption | 60W |
| Foaming Material | G-pentane, CFC free |
| Temperature controller | Mechanical |
| Product Size | 450*460*1250 mm |
| Packing size | 465*480*1305 mm |
| N.W./G.W. | 29/32 kg |
| Qty/40HQ | 240 PCS |
| Guarantee time | Quality of machine : 1 year Quality of compressor : 3 years |
| Outside Condenser, with lock & key | |





Q1 : May I order samples for test?
A1 : Yes,samples are available, sample price should be high 10% than container.
Q2 : What about your payment?
A2 : For sample,100% T/T in advance;
For container,30% T/T as deposit,70% T/T before the shipment.
Q3: What's the delivery time?
A3: Normally, it will take about 25~30 days .If your goods have specific requirements , it needs to confirm with us , thanks.
Q4 : Can I have my own customized product?
A4 : Yes, OEM is available. And your customized requirements for color, logo, design, package, carton mark, etc.
Q5 : Do you have quality control?
A5: Yes, we attach great importance to quality control.
Q6 : How about the warranty?
A6 : 1 year for whole machine , 3 years for compressor.
If quality problem occurs , please feel free to contact us.
Q7 : Can I run these appliances by AC power?
A7 : Yes, you can. When you need it work with AC power , you can tell us in advance, we will match the adaptor for you.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- solar home refrigerator
- double door solar home refrigerator
- Bcd-108 Small Volume 12V Double Doors Top Freezer Solar Refrigerator
Related Categories
Hot Searches
More